ساختمان چیست؟

ساختمان چیست؟

ساختمان یکی از ساخته های دست بشر می باشد که برای سکونت یا کار افراد ساخته شده است که محیط را به بخش بیرونی و درونی تقسیم می کند. ساختمان هایی که از نظر بلندی و ارتفاع از بقیه ساختمان ها بلند تر می باشند برج نامیده می شوند البته این ساختمان ها باید بیشتر از شش طبقه باشند وگرنه دیگر برج نامیده نمی شوند. ساختمان های بزرگی که قدمت ساخت بالایی دارند را عمارت می نامند. ساختمان، بنا هایی می باشند که با مصالحی همچون: گچ، آجر و غیره ساخته می شوند.

ساختمان
ساختمان

ویژگی انواع ساختمان ها

بنا ها از لحاظ نوع ساخت به دو دسته تقسیم می شوند: بنا های فلزی و بنا های بتنی. بنا های بتنی: نوعی بنا می باشد که برای ساخت اسکلت اصلی آن از بتن که شامل مخلوطی از مواد سیمان، شن، ماسه و فولاد به صورت میلگرد استفاده می شود در این نوع از بنا سقف به وسیله دال بتنی یا از سقف های تیرچه بلوک و یا سقف پیش ساخته پوشیده می شود این نوع از بنا استحکام بیشتری در برابر حوادث طبیعی همچون: سیل و زلزله دارند. همچنین برای دیوار آن از آجر های ماشینی سوراخ دار، سفال تیغه ای یا چوب استفاده می کنند. در بنا های فلزی برای ساختن ستون و پل های این سازه از پروفیل های فولادی استفاده می کنند.

در این نوع از سازه برای بالا رفتن مقاومت در برابر زلزله از باد­بند های فلزی استفاده می کنند همچنین در حین رسیدن به اتصالات از نبشی و تسمه برای زیر ستون ها از صفحات بیس پلیت استفاده می کنند. بنا های فلزی مزایای بیشتری نسبت به سازه های بتنی دارند که شامل: مقاومت بالای سازه فلزی، داشتن خواص ارتجاعی، ضریب نیروی لرزه ای و شکل پذیری این سازه می باشد. از معایب این سازه ها می توان به ضعف در برابر حرارت اشاره نمود.